skip to primary navigationskip to content
 

PDN committees

Academic staff commitee members

  • Chair: Sarah Bray and Bill Colledge
  • Secretary: Rebecca Gillett

Meeting minutes

Communications commitee members

  • Chair: Sue Jones
  • Secretary: Elaine Murdie
  • David Bainbridge
  • Cecilia Brassett
  • Golnar Kolahngar
  • Roberto Inchingolo
  • Trish Murray
  • Eva Pillai
  • Ruby Peters
  • Dylan Siridarwena
  • Ian Williamson

Meeting minutes

Finance committee members

  • Chair: Sarah Bray and Bill Colledge
  • Secretary: Olivia Speed
  • Steve Edgley
  • Lorna Goffee
  • Ole Paulsen

Meeting minutes

Postgraduate Education committee members

  • Chair: Rob White
  • Secretary: Aileen Jordan
  • Clare Baker
  • Emma Cahill
  • Geoff Cook
  • Angeleen Fleming
  • Andrew Murray
  • Angela Roberts
  • Hugh Robinson
  • Milka Sarris
  • Olivia Speed
  • Graduate student representatives (Anatomy and Physiology Buildings, Gurdon and Stem Cells Institutes)

Meeting minutes

IT committee members

  • Chair: James Fraser
  • Secretary: Olivia Speed
  • Jenny Barna
  • Howie Davies
  • Phil Garrett
  • Roberto Inchingolo
  • Aileen Jordan
  • Leila Muresan
  • Wentao Song

Meeting minutes

Library committee members

  • Disbanded, any library matters will be discussed in Management Committee

Meeting minutes

Management committee members

  • Chair: Sarah Bray and Bill Colledge
  • Secretary: Elaine Murdie
  • David Bainbridge
  • Steve Edgley
  • Sue Jones
  • Jenny Morton
  • Ole Paulsen
  • Benedicte Sanson
  • Olivia Speed
  • Rob White

Meeting minutes

Postdoc committee members

  • Chair: Bénédicte Sanson
  • Secretary: Elaine Murdie
  • Rasmus Christensen (Postdoc representative)
  • Andrea Dimitracopoulos
  • Fabian Grabenhorst
  • Dino Giussani (PI representative)
  • Audrey Hay
  • Hee-Yeon Jeon (Postdoc representative)
  • Elena Scarpa
  • Erica Watson

Meeting minutes

Research committee members

  • Chair: Ole Paulsen 
  • Secretary: Olivia Speed
  • Sarah Bray
  • Clare Buckley
  • Dino Giussani
  • Jenny Morton
  • Andrew Murray
  • Ewa Paluch
  • Wolfram Schultz
  • Mandy Sherman
  • Early Career Researcher representative

Meeting minutes

Safety committee members

  • Chair: Mike Mason
  • Secretary: Marisa Parsonage
  • Bill Colledge
  • Howie Davies
  • Tereza Cindrova-Davies
  • Mark Elsdon
  • Angie Fleming
  • Phil Garrett
  • Conny Gewert
  • Androulla Gilliand
  • Diane Grover
  • Sarah Holt
  • Richard Lloyd
  • Kevin O’Holleran
  • Hugh Robinson
  • Amanda Sferruzi-Perri
  • Olivia Speed
  • Sarah Stone
  • Roger Tattersall

Meeting minutes

Space committee members

  • Chair: Steve Edgley
  • Secretary: Olivia Speed
  • Steve Edgley
  • Angeleen Fleming
  • Ole Paulsen
  • Hugh Robinson

Meeting minutes

Teaching committee members

  • Chair: Steve Edgley
  • Secretary: Rebecca Gillett
  • All UTOs
  • Howie Davis
  • Linda Silvestri
  • Ian Williamson
  • Teaching technicians
  • Chief Teaching technician in VDR and HDR

Meeting minutes

Teaching strategy committee members

  • Chair: Steve Edgley
  • Secretary: Rebecca Gillett
  • Bill Colledge
  • David Bainbridge
  • Cecilia Brassett
  • Nick Brown
  • Hannah Clarke
  • Sue Jones
  • Matt Mason
  • Amanda Sferruzzi-Perri
  • Olivia Speed
  • Rob White

Meeting minutes

Wellbeing and Equality committee members

  • Chair: David Bainbridge
  • Secretary: Elaine Murdie
  • Thorsten Boroviak
  • Andrea Dimitracopoulos
  • Sarah Holt
  • Roberto Inchingolo
  • Jyothi Jayaraman (Graduate Student Rep)
  • Aileen Jordan
  • Myriam Lynn
  • David Parker
  • Clare Rutland
  • Angela Roberts
  • Stewart Sage
  • Olivia Speed
  • Ian Williamson

 

 

Members: